Organikcimiz - Organik Yumurta - Blog
 
 Blog
 

 


Yumurta sarısındaki renk değişkenliğinin sebebi nedir?  Yumurta sarısındaki renk değişkenliğinin sebebi nedir?

Yumurta sarısının değişimini etkileyen en önemli faktör hayvanın yedi yemdeki toplam karotenoid miktarıdır. Biz buna pigmentler diyoruz. Bu karotenoidler 2 gruptadır. Sunni- sentetik dediğimiz kimyasallar ve doğal pigment maddeleri. 

Bugün dünyada, tavukçuluk üretimi yapılan yerlerde sentetik pigmentler kullanılmaktadır, kafes koşullarında. Neden? Ucuz ve bol miktarda temin edildiği için. Fakat, organik üretimde bunlar yasaklandığından dolayı doğal pigmentlere yönelim vardır. Bunlar da değişik renk verici unsurlardır. Bunların en önemli noktası, doğal yolla elde edilmesi şartı vardır. 

Kimyasal kullanılmaması şartı vardır. Biz kendi üretimlerimizde, işletmelerimizde kadife çiçeği ve kırmızı Maraş biberi kullanarak bu doğal renk maddesini sağlamaktayız. Mısır bol miktarda kullanıldığında yumurta sarısı, tüketicinin arzu ettiği renkte olacaktır. Eğer siz üretimde bol miktarda buğday ve arpa ağırlıklı kullanırsanız, yumurtanın içi limon kabuğu gibi açık sarı renkte olmakta. Bu da tüketicinin arzu etmediği, tercih etmediği bir durumdur. Çoğu zaman buna bozuk yumurta gözüyle bakılmaktadır. Dolayısıyla buradan şu sonucu çıkarabiliriz; tüketicilerin, yumurta sarısındaki renk algısı lezzet algısıyla eşdeğerdir. 

Bu da portakal kabuğu kırmızısı ve altın sarı kırmızısıdır. Bizim renk skalamız bunlardır. Tamamen doğal pigmentlerle bunu sağlamaktayız. Çünkü kümeslerin etrafında salınmasıyla ortaya çıkan tavukların tükettiği pigment miktarı çok düşüktür. Yani otlardan ve nebatattan gelecek miktar çok azdır. Her gün dışarı çıkmakla dışarıdaki bitki örtüsü zayıflamakta, ve gerekli renk maddesini sağlayamamaktadırlar. İllaki bunun yeme bizim tarafımızdan sunulması gerekmektedir. Biz de bu yöntemi kullanarak sunum yapmaktayız. 
Etiketler : yumurta sarısındaki renk değişikliğini sebebi, yumurta incelemeleri, yumurta sarısı renk skala, kor food
 
950 kez okundu
 
   Paylaş      


Diğer yazılar

• Yumurtanın Sağlığımıza 11 Yararlı Etkisi
• Neden Organik Ürünleri Tercih Etmeliyiz?
• Organik Tavuk Kargo ile Nasıl Geliyor?
• Yerli Kuru Yolum Serbest Gezen Siyah Köy Hindisi
• Yumurtadaki kolesterol zararlı mıdır?
• Organik Yumurta Akı Tozu


«« Tüm Bloglar
0